Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechocinku

Wyliczenie dochodu

Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko* jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł (netto), a jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne*, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł (netto).

 

W przypadku złożenia wniosku na pierwsze dziecko - oprócz zaświadczeń lub oświadczeń oraz dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego tj: zaświadczenia sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka, prawomocnego orzeczenia sądu orzekające rozwód lub separację, orzeczenia sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka lub innych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku - do wniosku dołącza się odpowiednio:
1) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.5) ) dotyczące każdego członka rodziny 
2) zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o: 
a) formie opłacanego podatku, 
b) wysokości przychodu, 
c) stawce podatku, 
d) wysokości opłaconego podatku – w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego (2016 r.) 

 

 

UWAGA!

Rokiem bazowym przy wyliczeniu dochodu rodziny jest rok 2016.

W przypadku utraty dochodu lub uzyskania dochodu w roku 2016 lub po tym roku, do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość.

 

W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku 2016, lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.

W przypadku uzyskania dochodu* przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku 2016 ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku 2016, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

 

Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę, z wyjątkiem:

1) oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów

o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego

2) gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną

3) gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

Ustalając dochód rodziny uzyskany z wydzierżawionego od Agencji Nieruchomości Rolnych gospodarstwa rolnego, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

W przypadku gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się.

 

          Biuletyn Informacji Publicznej 

Strona Biuletynu Informacji Publicznej

MOPS-u w Ciechocinku


              

Elektroniczna Skrzynka Podawcza ePUAP

MOPS-u w Ciechocinku


             

Portal Informacyjno - Usługowy "Emp@tia"


                      

Strona WWW Powiatowego Urzędu Pracy

w Aleksandrowie Kujawskim


       

Strona WWW Ministerstwa Rodziny,

Pracy i Polityki Społecznej
 


              

Strona WWW Kujawsko - Pomorskiego

Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy


 

Strona WWW obywatel.gov.pl


              

Strona WWW Zakładu

Ubezpieczeń Społecznych


                     

Strona WWW Regionalnego Ośrodka

Polityki Społecznej w Toruniu